Basescu beszédében egyszerre hívta fel a figyelmet a hatékony kormányzásra, a pénzügyi fegyelemre és a társadalmi szolidaritás szempontjára. Szerinte nincs ellentmondás a vállalkozók, a munkaadók, illetve a munkavállalók és a szociálisan rászorultak megsegítése között. A legkülönbözőbb területen végrehajtandó reformok ugyanis mindenkinek az érdekét szolgálják - vélte Basescu, s leszögezte: e reformokat maradéktalanul végre kell hajtani, egyetlen olyan kormánynak sincs létjogosultsága, amely erre nem képes.
Az államfő bizalmi válságról beszélt, amely szerinte egyaránt érezhető a meg nem újított igazságügyi rendszer, az oktatás és az egészségügy területén.
Két évvel az európai uniós csatlakozás után még mindig nem sikerült megfelelni az integrációs szervezet elvárásainak - fejtette ki. Úgy vélekedett: az elmúlt két évben nem sikerült kihasználni az EU-csatlakozás nyújtotta előnyöket, a költségvetési fegyelmezetlenség következményeit a lakosságnak most kell megfizetnie. Élesen bírálta a felduzzadt államapparátust, emlékeztetve, hogy az utóbbi években létrehozott mintegy 300 ezer munkahelynek több mint a fele az állami szektorban található.
Az államigazgatási rendszer szerinte sokkal inkább "klientúra-alapon", semmint a szakértelemre alapozva épült fel, miközben jelenleg a nemzetközi pénzügyi fórumok által biztosított 9 milliárd eurós - fel nem használt - alapok állnak az ország rendelkezésére.